Niewątpliwie największą atrakcją w Kobylej Górze jest zalew oraz możliwość kąpieli i plażowania z nim związane. Obecnie jednak, aby wypoczynek w danym miejscu uznać za udany nie wystarczy tylko ładny krajobraz, woda i nocleg. Należy odpowiednio umilić i uatrakcyjnić pobyt przyjeżdżającym tutaj, należy dostarczyć niezapomnianych wrażeń poprzez wprowadzenie usług, które skutecznie urozmaicą wypoczynek. Dodam jeszcze, że Kobylą Górę głównie odwiedzają młodzi turyści, którzy preferują aktywną formę spędzania czasu wolnego. W czasie sezonu letniego Kobyla Góra "tętni życiem". Oferowany jest szeroki wachlarz usług dla uatrakcyjnienia wypoczynku przyjeżdżającym gościom.Do najważniejszych atrakcji należą: przystań
        Miłośnicy sportów wodnych i wszystkich atrakcji związanych z pływaniem i kąpielą w zalewie mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu pływającego. Obok hotelu "Nad zalewem" działa wypożyczalnia , gdzie można nabyć kajaki i rowery wodne. Przy przystani jachtowej działa również Klub Yachtowy "Orion", gdzie można za okazaniem odpowiednich dokumentów uprawniających do korzystania z tego sprzętu wypożyczyć żaglówki.Niestety, często się zdarza, szczególnie w słoneczne weekendy, że brakuje kajaków i rowerów wodnych, albo sprzęt ten jest uszkodzony, co grozi wypadkiem dla korzystających z niego. Powinno się zwrócić większą uwagę na jakość tego sprzętu i przede wszystkim zwiększyć jego ilość, gdyż chętnych do skorzystania z tego typu atrakcji nie brakuje.


        Dla wodniaków, którzy poszukują mocniejszych wrażeń pod żaglem godna polecenia jest Szkoła Windsurfingu prowadzona przez Lecha Powolnego. W asyście syna Macieja i innych licencjonowanych instruktorów tego wspaniałego sportu dr Powolny potrafi podczas jednego weekendu nauczyć żeglowania na desce nawet najbardziej opornych. Opracował bowiem własną metodę szkoleniową, dzięki której co roku dziesiątki młodszych i starszych sympatyków widnsurfingu poznają tajniki żeglowania na desce. W sezonie żeglarskim zespół Lecha Powolnego można spotkać nad zaporą w Kobylej Górze. Nawet dla nie zapowiedzianych gości zawsze znajdzie się deska z żaglem.


Szlaki turystyczne
        Do niedawna przez teren gminy przebiegał szlak niebieski wiodący z Kępna, przechodzący przez wzniesienie Kobyla Góra, następnie przy połączeniu ze szlakiem zielonym kierował się w stronę Ostrzeszowa . Niedawno, bo w połowie 2000 roku staraniem Urzędu Gminy w Kobylej Górze i ostrowskiego oddziału PTTK w okolicach miejscowości zostały wytyczone 3 szlaki, wszystkie okrężne.
    Szlak żółty rozpoczyna się na rynku w Kobylej Górze. Następnie kieruje się w stronę Marcinek, po drodze można zobaczyć kościół poewangelicki. Szlak następnie zmierza do miejscowości Rybin, gdzie można podziwiać wspaniałe krajobrazy i stawy rybne. Potem dochodzi do wsi Zmyślona Parzynowska, gdzie znajduje się wzniesienie Kobyla Góra z niedawno (w 2000 r.) ustawionym, kilkunastometrowej wysokości krzyżem na szczycie oraz masztem telefonii komórkowej na drugim, nieco niższym wierzchołku. Stamtąd, wśród lasów, biegnie droga powrotna do wsi Kobyla Góra. Szlak ten ma długość około 17 m, pokazuje turystom przepiękne krajobrazy gminy.
    Szlak czarny o długości 13 km również rozpoczyna się w centrum wsi Kobyla Góra. Następnie wiedzie przez wieś Ignaców, gdzie można podziwiać wspaniały buk - pomnik przyrody, potem mijając park wiejski we wsi Myślniew można skorzystać z jazdy konnej w ośrodku hipoterapii DPS. We wsi Myślniew atrakcją dla zwiedzających jest drewniany kościół z XVIII w. Szlak ten również kończy się w centrum Kobylej Góry
    Szlak czerwony, najdłuższy ze wszystkich - 52 km, z pewnością nie do pokonania przez jeden dzień, wiedzie przez teren całej gminy, pokazuje najciekawsze miejsca na tym terenie. Rozpoczyna się na szczycie Kobyla Góra (284 m n.p.m.), ale oczywiście można go rozpocząć z każdego innego miejsca. Przechodząc przez Parzynów, gdzie można zobaczyć kościół drewniany, kieruje się w stronę Mostek a następnie Bierzowa, Myślniewa i Dąbrowy, gdzie można podziwiać wspaniały zespół stawów rybnych z ciekawymi okazami ptactwa . Stamtąd kieruje się w stronę Rybina (znajdują się tam ciekawie umieszczone bocianie gniazda), a potem w stronę Słupi, po drodze mijając ewangelicki kościół wotywny i Leśniczówkę Bałdowice. Następnie kierując się w stronę wsi Marcinki (dąb czerwony - pomnik przyrody) zmierza drogą leśną do wzniesienia Kobyla Góra.
        Wszystkie szlaki są dobrze oznaczone, czasami się łączą i przebiegają wspólnie. Są ciekawe pod względem krajobrazowym i zabytkowym, pokazują także liczne pomniki przyrody na terenie gminy. Przy współpracy Urzędu Gminy wydano mapkę okolicy z oznaczonymi trasami. Poprzez wyznaczenie tych szlaków gmina stała się bardziej atrakcyjna dla odwiedzających oraz wciąż udowadnia, że sprawa zagospodarowania turystycznego i turystyki nie jest dla władz sprawą obojętną. Poprzez tą inwestycję gmina stała się atrakcyjna turystyczne również po sezonie letnim.

koniki

        W Kobylej Górze istnieje również możliwość skorzystania z jazdy konnej: 2 km od centrum gminy, w pobliżu zalewu mieści się ośrodek hipoterapi, który działa przy Domu Pomocy Społecznej. Oprócz zabiegów hipoterapi świadczy usługi jazdy konnej, szczególnie w czasie sezonu. Obecnie ośrodek posiada 6 koni, w tym dwa źrebaki Dodatkowo świadczy usługi przejażdżki bryczką, uatrakcyjnia wszystkie miejscowe festyny. Z jazdy konnej mogą skorzystać zarówno turyści indywidualni, jak i grupy zorganizowane, w tym przypadku "zielone szkoły" i obozy sportowe.



Imprezy sportowe i kulturalne

        Dodatkową atrakcją dla wypoczywających w Kobylej Górze są wszelkie imprezy sportowe i kulturalne, festyny i zabawy które są organizowane przez Urząd Gminy działający aktywnie przez cały rok. Są to przede wszystkim obchody świąt i uroczystości państwowych. Oprócz tych imprez miejscowych, odbywają się również specjalne imprezy w okresach wzmożonej turystyki dla przebywających na terenie gminy turystów. W czasie ferii zimowych w Kobylej górze odbywa się impreza integracyjna - Domu Pomocy Społecznej w Kobylej Górze.

    Gmina posiada także tradycję w zakresie organizacji imprez sportowo - kulturalnych do których należą : Najbardziej znana z tych imprez: Biegi Przełajowe "O Puchar Kocich Gór" przyciąga do Kobylej Góry coraz to nowych sportowców, także niepełnosprawnych oraz wszelkiego rodzaju media. Jest to dobry sposób na wypromowanie regionu.
Mieszkańcy Kobylej Góry szczycą się faktem, że na tym terenie coroczne trenuje Robert Korzeniowski, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich.

Zabytki

kościółek w Myślniewie

Gmina może pochwalić się kilkoma zabytkami architektury sakralnej wartymi zobaczenia przez przebywających na tym obszarze turystów. Jednym z ważniejszych zabytków jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Myślniewie. Wybudowany z drewna w I połowie XVIII w. kościółek może poszczycić się trzema wartościowymi obrazami. Ozdobą kościoła są też dwa barokowe, ludowe krucyfiksy procesyjne . W kościele tym, położonym w niezwykle malowniczej okolicy raz w tygodniu, w niedzielę, odprawiane są msze św.
    Następnym zabytkiem jest kościół znajdujący się w Kobylej Górze pod wezwaniem Świętej Jadwigi, wybudowany w latach 1806 - 1807 w stylu klasycystycznym Na uwagę zasługują dwa obrazy znajdujące się w bocznych ołtarzach oraz organy kościelne. Jest to kościół parafialny .
W Parzynowie (5 km od Kobylej Góry) znajduje się kościół z 1781 roku z ołtarzem głównym późnorenesansowym i rokokowymi ołtarzami bocznymi. Na przykościelnym cmentarzu można zobaczyć kapliczkę z rzeźbą Jana Nepomucena.
    We wsi Pisarzowice można zobaczyć kościół ewangelicki w stylu neoromańskim wzniesiony z inicjatywy księcia Gustawa Birona von Curland właściciela dóbr sycowskich 1900 roku. Obecnie, niestety, tak jak kościół ewangelicki w Kobylej Górze popada w ruinę . W Urzędzie Gminy można odwiedzić muzeum regionalne ziemi kobylogórskiej z cennymi przedmiotami z historii tego regionu o których wspomniałam w I rozdziale. Poza tym na terenie gminy warte zobaczenia są pomniki przyrody (jałowce, dęby, głaz narzutowy) oraz park wiejski w Myślniewie.