POCZĄTKI
HOTELE I PENSJONATY DOMKI LETNISKOWE
POLA NAMIOTOWE

ADRESY NOCLEGÓW

        Jeszcze kilkanaście lat temu gmina Kobyla Góra była nikomu nieznaną wsią, odwiedzaną czasami przez grzybiarzy. Obecnie jest docenianą w coraz szerszych kręgach miejscowością turystyczną. Według założeń samorządu gminnego funkcja wypoczynkowo - rekreacyjna ma się stać w najbliższych latach priorytetową, również dla mieszkańców jako źródło utrzymania. Warunki przyrodnicze gminy : urozmaicona rzeźba terenu z dużymi deniwelacjami, wysoka lesistość (43% powierzchni gminy), czyste wody, specyficzny mikroklimat, zbiornik retencyjny i ogólnie zadowalający stan środowiska naturalnego sprawiają, że gmina w tej części Wielkopolski stanowi najatrakcyjniejszy rejon dla pełnienia funkcji turystyczno - wypoczynkowej. Wg danych za rok 1999 (Rocznik Statystyczny - Kalisz) w gminie istnieje 15 obiektów prowadzących działalność noclegową o 809 miejscach noclegowych, w tym 230 całorocznych . W tymże roku z noclegów korzystało (w miesiącach od stycznia do września) 9026 osób, którym udzielono 48511 noclegów. Średnio zatem 1 osoba nocowała 5,4 razy. Do statystyki wliczono tylko hotele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Jednak chciałbym podkreślić, że turyści nie tylko korzystają z tych miejsc. Wiele osób nocuje na polach namiotowych oraz w domkach campingowych

        Zdecydowany rozwój turystyczny gminy rozpoczął się 30 października 1973 r., kiedy to Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Ostrzeszowie powzięło uchwałę nr 166/545/73 o uznaniu miejscowości wsią letniskową. Uchwała ta miała decydujący wpływ na kierunek rozwoju miejscowości. Pięć lat później rozpoczęto budowę zbiornika wodnego na strumyku Meresznica. Roboty zakończono w 1983 r. Wybudowanie zbiornika miało doniosłe znaczenie dla dalszego rozwoju Kobylej Góry. Zakłady pracy i osoby prywatne zaczęły odtąd zgłaszać chęć postawienia tutaj domków wypoczynkowych. Zbiornik retencyjny na Meresznicy ma 17,0 ha powierzchni, długość 1500 m przy maksymalnym poziomie spiętrzenia, średnią głębokość 4,0 m i pojemność 612,5 tys.m3 Na zbiorniku urządzono dwa kąpieliska strzeżone, a na brzegu plaże piaszczyste i trawiaste oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i sanitariaty. Lasy na północ od zbiornika , a więc najbardziej nasłonecznione - przy plażach - uznano za lasy masowego wypoczynku (lasy ochronne) .

Hotele i pensjonaty

hotel Wagabunda         Hotel "Wagabunda" powstał w 1982 r. jako główna część kompleksu Ośrodka Sportu i Rekreacji. Hotel może przyjąć 70 gości w pokojach 2, 3 i 4 osobowych. Goście hotelowi mogą korzystać z całego kompleksu rekreacyjno - sportowego z kortami tenisowymi, salą gimnastyczną, boiskiem do gier zespołowych i sauną. Tuż obok hotelu znajduje się pole namiotowe z kuchnią turystyczną, sanitariatami, ciepłą wodą, z przyłączeniami elektrycznymi do przyczep campingowych. Pole namiotowe może przyjąć 300 osób. Oprócz pola namiotowego właściciele hotelu oferują wypoczynek w domkach campingowych. Domki jednorodzinne przygotowane są na przyjęcie 50 osób. Hotel należy do zakładu produkcyjno - usługowego, który zajmuje się organizacją "Zielonych Szkół" dla dzieci z rejonów Górnego Śląska. Obiekt ten jest wypełniony w prawie 90 % w miesiącach letnich, poza sezonem w 40 % głównie przez dzieci z "zielonych szkół" i uczestników kursów, które się tam odbywają.
Oto adres strony hotelu: http://ti.pl/hk

hotel Nad Zalewem
        Nad samym zbiornikiem, w obiektach dawnej wodomistrzówki , powstał drugi hotel "Nad Zalewem", który może przyjąć 100 osób w pokojach 2 i 3 osobowych, z pełnym węzłem sanitarnym każdy. Hotel posiada również restaurację, kawiarnię, salę telewizyjną oraz zaplecze sportowe: saunę, siłownię, bilard. W weekendy restauracja hotelowa jest rezerwowana na przyjęcia okolicznościowe.

        Motel "Siodło" położony jest w zadrzewionym zakątku w odległości 1,6 km od Kobylej Góry przy trasie do Ostrzeszowa. Ma on "bogatą" historię. Został wybudowany jako pierwszy na terenie gminy w 1974 roku, luksusowy zajazd przyciągał w tym czasie wielu smakoszy do hotelowej restauracji. W 1980 r. spłonął, w pożarze zginęła 8-letnia dziewczynka, mieszkanka Wrocławia. Motel został odbudowany, ale już nie przyciągał tylu chętnych, co przed pożarem. Motel :Siodło" zaprasza gości przede wszystkim na przyjęcia okolicznościowe, kolacje przy kominku. Oprócz znakomitej kuchni motel posiada 9 pokoi dwuosobowych, wynajmowanych często głównie przez odwiedzających jednodniowych.

pensjonat Maciejanka

        Dużym uznaniem wśród turystów cieszy się Pensjonat "Maciejanka". Może sprawia to rodzinna atmosfera jaka zapewniają Państwo Maciejowie, a może pyszna kuchnia wraz z specjalnymi dietami dla sportowców? Pensjonat głównie przyjmuje zorganizowane grupy sportowców wraz z organizowaniem tras treningowych. Oferuje 30 miejsc noclegowych w pokojach 2, 5 i 6 osobowych. W pensjonacie jest także apartament w którym nocowali między innymi Krzysztof Krawczyk z żoną. Gośćmi pensjonatu byli także: Robert Korzeniowski , Dariusz Szurkowski i Janusz Zaleski. Pensjonat jest wykorzystany prawie w 100% przez cały rok.
Po kliknięciu na zdjeciu zostaniesz przeniesiony do witryny internetowej tego pensjonatu.

        Pensjonat "Anna" położony jest bezpośrednio przy trasie Syców - Ostrzeszów. Oferuje 40 miejsc noclegowych o wysokim standardzie w pokojach 1, 2 i 3 osobowych z sanitariatami, posiada również apartament . Właściciele przyjmują rezerwacje na pobyt w pensjonacie przez cały rok. Jednakże cieszy się mniejszym powodzeniem od pensjonatu "Maciejanka" mimo wysokiego standardu pokoi.

Domki letniskowe

domki letniskowe domki letniskowe         Oprócz noclegów w budynkach hotelowych oferta turystyczna Kobylej Góry obejmuje także noclegi w domkach letniskowych. Są to ośrodki zakładowe kierujące tutaj swoich pracowników na wypoczynek, lub wynajmujące miejsca innym wczasowiczom.
    Ośrodek wypoczynkowy Spółdzielni Usług Socjalnych w Ostrowie Wlkp. zaprasza na pobyt w drewnianych domkach dwurodzinnych typu "Mazowsze", położonych nad zalewem, wśród lasów. Ośrodek posiada 8 domków letniskowych o wysokim standardzie. Każde mieszkanie składa się z dwóch pokoi, umywalki z ciepłą i zimną wodą, WC oraz w pełni wyposażonej kuchni . Na terenie ośrodka znajdują się: świetlica, prysznice, plac gier i zabaw oraz parking.
    Ośrodek wypoczynkowy "Winiary" z Kalisza oferuje swoim pracownikom noclegi w siedmiu domkach 5-cio osobowych o wysokim standardzie z pełnym węzłem kuchennym i sanitarnym, WC, telewizorem i innymi atrakcjami.
    W pobliżu zalewu swoje ośrodki wczasowe posiada także Komenda Wojewódzka Policji w Kaliszu ( 8 domków letniskowych 5-cio osobowych), Lignomag ( 5 domków 6-cio osobowych), Prospan - Ośrodek Wypoczynkowy Wieruszów (4 domki 4-osobowe) i inne. Ośrodki te tworzą zwarty kompleks wypoczynkowy położony nad zalewem wśród lasów przy strzeżonej piaszczystej plaży. Wykorzystywane są głównie w miesiącach letnich, ale są wynajmowane także na imprezy okolicznościowe, przede wszystkim w czasie Sylwestra.
       W tym miejscu należałoby wspomnieć o zabudowie letniskowej prywatnej, która okazuje się bardzo ważna dla rozwoju funkcji turystycznej gminy.Podobny zespół zabudowy, jak ośrodki wypoczynkowe zakładowe, tylko indywidualny, znajduje się we wsi Ligota, niedaleko zalewu, blisko tamy. Domki letniskowe wybudowali tam prywatni nabywcy zgodnie z własnymi upodobaniami i gustami, oczywiście nie odbiegającymi od pewnych określonych przez gminę standardów. Tereny te są zelektryfikowane, a w najbliższym czasie mają zostać skanalizowane i zwodociągowane. Rośnie popyt na działki budowlane w pobliskich wsiach na terenie gminy Kobyla Góra, wykorzystywanych do zabudowy domów w celach rekreacyjno - letniskowych. Trudno oszacować ich ilość na dzień dzisiejszy, bo liczba tych obiektów bardzo szybko się zwiększa.
Zapotrzebowanie na działki pod zabudowę letniskowo - rekreacyjną jest w gminie ogromne. W 1999 r. pod ten sposób zagospodarowania terenu wyznaczono następne ca 23,5 ha gruntów rolnych i leśnych. Mimo to liczba wniosków złożonych w Urzędzie Gminy jest bardzo duża . Pola namiotowe

        Największą liczbę osób wypoczywających w miesiącach letnich w Kobylej Górze stanowią goście pól namiotowych. Są to przede wszystkim ludzie młodzi, którzy nie szukają wygód, dla nich najważniejsza jest niska cena takiego wypoczynku. Na terenie Kobylej Góry jest kilka pól namiotowych położonych najczęściej bardzo blisko zalewu z pełnym węzłem sanitarnym i atrakcjami towarzyszącymi.
    Pole namiotowe położone w lasku brzozowym to najbardziej pożądane miejsce na rozbicie namiotu. U Państwa Marzyńskich w czasie wakacji miejsca nie brakuje. Maksymalnie na polu może rozbić się ok. 30 namiotów. Wypoczywający na polu namiotowym mają zapewnione zaplecze sanitarne (prysznice, ciepła i zimna woda, energia elektryczna), jest także możliwość zakupu produktów żywnościowych od właścicieli.
    Pole namiotowe u Pani Matysiak, nazywanej dobrotliwie przez turystów "babcią" cieszy się dużym uznaniem. Niskie ceny, miła, rodzinna atmosfera, pole do gry w piłkę siatkową, bliskość zalewu i dyskoteki przyciąga przede wszystkim młodych turystów z pobliskich miast. Pole to może pomieścić maksymalnie 150 osób. Wykorzystanie tych miejsc jest uzależnione przede wszystkim od pogody.
    Turystów szukających zacienionego, sympatycznego miejsca na rozbicie namiotu z pewnością skusi pole namiotowe Pani Marioli Janickiej. Dodatkowe atrakcje towarzyszące wypoczynkowi w tym właśnie miejscu to wieczorna zabawa, ogniska gastronomia oraz bilard. Pole to może pomieścić ok. 100 osób.
    Związek Harcerstwa Polskiego, Komenda Hufca w Kępnie oferuje miejsce na rozbicie namiotów w stanicy harcerskiej "Watra". Teren malowniczo położony wśród lasów teren oferuje pełne zaplecze socjalne oraz, dla grup zorganizowanych, możliwość całodziennego wyżywienia. Stanica może jednorazowo pomieścić ok. 150 osób.

    Właściciele pól namiotowych starają się uprzyjemnić turystom pobyt zapewniając wiele atrakcji wieczornych, jak ogniska, śpiew i zabawa. Sprzyja to wytworzeniu więzi, nawiązaniu przyjaźni. Często się zdarza, że turyści powracają w to samo miejsce za rok.

Hotele, motele, pensjonaty

Hotel "Nad Zalewem"
ul. Tetmajera 4
tel. 7317499

Hotel "Wagabunda"
ul. Tetmajera 1
tel. 7316296

Hotel "Anna"
ul. Wojska Polskiego 31
tel. 7316184

Motel "Siodło"
Onufry
tel. 7316269

Pensjonat "Maciejanka"
ul. Słoneczna 23
tel.7316157

*kierunkowy do Kobylej Góry: 62

Agroturystyka

Kobyla Góra

Ciężka Barbara
ul. Konopnickiej 4
tel. 7316332

Dolata Bartłomiej
ul. 21 stycznia 17
tel. 7316333

Lewandowska Kryspina
ul. Słoneczna 3
tel. 7316403

Marzyńska Jadwiga
ul. Konopnickiej 7
tel. 7316334

Musiała Henryk
ul. Konopnickiej 3A
tel. 7316201

Talaga Kazimierz
ul. Bohaterów Warszawy 5
tel.7316236

Wygoda Bogusława
ul. Zuchowska 8
tel. 7316107

Gmina Kobyla Góra

Adamski Sławomir
Onufry 11a
tel. 7316362

Dyba Stefan
Ligota ul.Sosnowa 7
tel. 7302953

Jakubczak Andrzej
Mąkoszyce
tel. 7316826

Krzewski Józef
Ligota 20
tel. 7316528
www.staryzamek.pl

Kucharczyk Ewa
Kuźnica Myślniewska 42
tel. 7316509

Majchrzak Krystyna
Myślniew 3
tel. 7316595

Szymański Zbigniew
Rybin 7
tel. 7316015

Walczybok Wiesława
Myślniew 64
tel. 7316605

Wawrzyniak Małgorzata
Bierzów 45
tel. 7316221

Wesołowska Maria
Bierzów 49
tel. 7316467

Wypchło Danuta
Mostki 51
tel. 7316572


Pola namiotowe

Hotel "Wagabunda"
ul. Tetmajera 1
tel. 7316296

Marzyńska Jadwiga
ul. Konopnickiej 7
tel. 7316334

LEMAR
ul. Sikorskiego 3
tel. 7316209